poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Dzień Ziemi- O tym, że trzeba dbać o Ziemię chyba nie muszę Was przekonywać? – spytała któregoś dnia mama Antka i Ali.
- No pewnie, że nie! – jednocześnie zakrzyknęły bliźnięta.
- No właśnie. Zbliża się Dzień Ziemi i pomyślałam sobie, że każdy w naszej rodzinie mógłby złożyć jakieś ekologiczne postanowienie z tej okazji – zaproponowała mama.
Antek podrapał się po głowie. Ala zaczęła się bawić swoimi rudymi warkoczami. Dzieci badawczo zerkały na siebie, ale nie zabrały głosu w tak ważnej sprawie. Mama widząc ich zakłopotanie zaczęła:
- Postanawiam, że od dzisiaj postaram się kupować więcej płynów w szklanych, zwrotnych butelkach i że na zakupy będę zawsze zabierała płócienną torbę!
Tata, który cały czas przysłuchiwał się rozmowie zabrał głos:
- Wyobraźcie sobie, że jeszcze kilka lat temu nie było w sklepie mleka w kartonowych lub plastikowych butelkach. Mleko dostępne było tylko w szklanych butelkach, które nie miały nakrętek, tylko miały kapsle ze sreberka.
- To w waszych czasach było bardziej ekologicznie – zauważył Antek
- Można tak powiedzieć – odpowiedział tata. - No, ale i ja chcę tutaj złożyć moje postanowienie: W tym roku sadzonki pomidorów posadzę w opakowaniach po jogurtach i nie będę kupował w tym celu nowych plastikowych doniczek!
- Brawo tato! – pochwaliła tatę Ala.
- Faktycznie to dobry pomysł – powiedziała mama. - Ale teraz pora na postanowienia Ali i Antka. Wymyśliliście coś?
Antek wyprostował się na krześle i rzekł:
- Będę zakręcał wodę, gdy myję zęby, będę odkręcał ją tylko na początku i na końcu mycia. Mamo, czy to dobre postanowienie?
- Wspaniałe! – powiedziała mama. - A ty Alu?
- Pomyślałam sobie..., ale nie wiem czy to dobry pomysł..., że opowiem o Dniu Ziemi w naszym przedszkolu i powiem dzieciom żeby nie śmieciły. I będę tego pilnowała.

Olek (9 lat)

- Alu, to wspaniały pomysł! – powiedział tata. - Ja mam też jeszcze jeden. Zapraszam was na ekologiczny spacer po lesie. Spacerując zbierzemy wszystkie napotkane śmieci i w ten sposób już dzisiaj przygotujemy kawałek Ziemi do jej święta.
Chwilę później cała rodzina ruszyła na ekologiczny spacer wyposażona w wielkie worki przeznaczone na odpady. Worki szybko się zapełniły, co było dowodem na ogromne zaśmiecenie naszej planety. W przyszłą sobotę cała rodzina planuje kolejny spacer ekologiczny - wybierzesz się z nimi? 

2 komentarze:

 1. Pożytecznie.
  Dzień Ziemi jest u mnie codziennie,czego Wszystkim życzę.
  Uśmiechu na poniedziałek dla Was!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło, że jest nas więcej:) Dziękujemy w imieniu Ziemi:)
   Uśmiechu na cały tydzień!

   Usuń