poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Światło latarni morskiej


Czy wiecie jak wygląda i czemu służy latarnia morska? Dzisiejsza krótka opowiastka przybliży Wam historię tego jakże ważnego dla marynarzy obiektu. Ciekawi jesteśmy, czy domyślaliście się, w jaki sposób funkcjonowały latarnie morskie w przeszłości. Jeśli wiedzieliście, to dajcie nam o tym znać!

"Światło latarni morskiej"

W bliskim sąsiedztwie nadmorskiej plaży rósł gęsty las, zamieszkały przez leśne zwierzęta. Każdego popołudnia zwierzęta spotykały się na polanie, by wysłuchać historii sędziwej sowy. Ptak siadał na najwyższej gałęzi dębu i do samego zmroku opowiadał swoim przyjaciołom wyczytane w pożółkłych księgach historie. 
Pewnego razu, gdy zapadł zmrok, a leśni mieszkańcy myśleli, że spotkanie z sędziwą sową dobiega końca, ptak rzekł:
- Przyjaciele, wybierzmy się na krótką wycieczkę. Chcę Wam coś pokazać.
Na polanie zapanował gwar i chaos, a po chwili sznur zwierząt podążał za sową w kierunku plaży. Wszyscy szli w milczeniu, zastanawiając się nad celem podróży. Na plaży panował mrok, a pod łapami skrzypiał piasek. Woda rytmicznie uderzała falami o brzeg. Sowa przerwała obserwacje, pytając:
- Czy widzicie światło w oddali?
Wszystkie zwierzęta skierowały swój wzrok we wskazanym kierunku.
- To światło latarni morskiej - kontynuowała sowa.
Mały wilczek siedzący najbliżej sowy zapytał:
- Po co ona świeci? Przecież nikt nie widzi jej światła.
- Nic bardziej mylnego - odpowiedziała z uśmiechem sowa. Poprawiła druciane okulary odchrząknęła i mówiła dalej:
- Dawno, dawno temu na piaszczystych plażach ludzie palili ogromne ogniska. Z czasem ogniska przeniesiono na najwyższe punkty brzegu, by były widoczne dla marynarzy. W późniejszych latach ogniska zastąpiono basztami z paleniskami, by zapewnić lepszą widoczność ognia z morza. Aktualnie większość latarni morskich jest murowana. Latarnie morskie są smukłe i wysokie, zaś na ich szczycie znajduje się źródło światła, które stanowi główny punkt nawigacyjny dla marynarz. 
- Sowo, czy podczas sztormu marynarze widzą światło latarni? - zapytał rudy lisek.
- Tak, lisku, nawet w gęstej mgle i podczas sztormu dzięki światłu latarni morskiej doświadczeni marynarze potrafią znaleźć bezpieczną drogę do pobliskiego portu.   
Zwierzęta żywo dyskutowały o tym, co powiedziała sowa. Po chwili ustawieni w szeregu ruszyli w stronę lasu, zaś ich drogę rozświetlał blask księżyca, prowadzący ich do domów, jak marynarzy światło latarni morskiej.

Jak wykonać własną latarnię morską? Instrukcję - "jak i z czego w domowych warunkach zrobić latarnię" - znajdziecie TUTAJ.

2 komentarze:

 1. Nie wiedziałam:) Pierwsza myśl, gdy zobaczyłam piękną sowę na rysunku - latarnia ma związek z nią i jej świecącymi w ciemności oczami:) Opowiadanie bardzo ciekawe, chomikuję dla dzieciaków, w sam raz na zajęcia przedwakacyjne lub o morzu:) A latarnia - miłe uzupełnienie plastyczne:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy!
   Iwonko, mamy nadzieję, że uda nam się Ciebie ponownie zainspirować :)

   Usuń