poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Kolor kurczaków

 
 
Czy kolor skorupki kurzego jaja ma znaczenie? Odpowiedź na to jajeczne pytanie znajdziecie w dzisiejszej bajce. Zapraszamy!

"Kolor kurczaków"
 
Zebrały się kury w kurniku na ważnym posiedzeniu. Rozmawiały o niecodziennym kolorowych jajek znalezieniu.
Pierwsze było niebieskie - dokładnie jak niebo, drugie zielone - jak pobliskie drzewo. Trzecie było różowe, jak guma balonowa, a czwarte brązowe, jakby je ktoś w łupinach cebuli ugotował. Ostatnie zaś było całkiem odlotowe, całe pstrokate, w kropki kolorowe.  Głowiły się kury nad tymi jajkami, z niedowierzaniem kręciły główkami, bo nikt wcześniej nie widział jajek z kolorowymi skorupkami.
- Co tu począć? Co tu zrobić? – kogutów się pytały.
- Najlepiej by było, żebyście je wysiedziały!
Na to krzyknęła najmłodsza kurka:
- Chcecie, by nasze kurczaki miały kolorowe piórka?!
Wtedy się odezwała inna, zwana najmądrzejszą kurą:
- Trzeba je wysiedzieć! To zgodne z naszą naturą!
I tak gdakały prawie do wieczora, gdy któraś rzekła:
- Na głosowanie pora!
W głosowaniu wygrało jajek wysiadywanie i na tym się zakończyło to ważne zebranie.
Dni kurom mijały na jajek wysiadywaniu i coraz bardziej niecierpliwym na kurczaki czekaniu. Aż pewnego ranka wreszcie coś się ruszyło, jajko niebieskie na pół pękło i kurczątko łepek wystawiło. Kura, która to jajko wysiadywała, głośnym gdakaniem inne przywołała.
Pochyliły się kury nad kurczaczkiem w skupieniu, szukały dość długo, lecz ku wielkiemu zdumieniu - niebieskich piórek dostrzec nie zdołały, chociaż bardzo mocno się starały. Kurczaczek był normalny, zupełnie żółciutki, nie miał nic wspólnego z kolorem swojej skorupki.
Wróciły kury do swych zajęć nieco rozczarowane, gdy kolejne kurczaki wykluwały się z kolorowych pisanek. Oglądano pisklaki, chyba z każdej strony, lecz każdy z nich był normalnie upierzony. Ustalono na przyszłość i wydano ogłoszenie, że kolor skorupki nie ma wpływu na upierzenie. Od tej pory żadna kura już się nie stresuje i każdego koloru jajka wysiaduje. I nieważne czy czarne czy białe, w kropki, czy w zygzaki – żółte są wszystkie malutkie kurczaki!
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz